Xamarin Forms Splash Screen Oluşturma

Xamarin Forms Splash Screen Oluşturma

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere Splash Screen nasıl oluşturulur onu anlatacağım.

Splash Screen Nedir?

Splash screen telefonlardaki uygulamaların açılış ekranıdır arkadaşlar. Örneğin facebook uygulamasına tıkladığınız zaman sizin verilerinizi yükleyene kadar uygulamayı kullanıcıya boş boş izleteceğine mavi arkaplanın üzerine facebook logosunu koyarak yaptıkları bir ekran gelir. Bu ekrana splash screen diyoruz. Hem uygulamanızın bodozlama açılıp görsel olarak pek haz vermeyen bir uygulama olmasının önüne geçer. Hem de uygulamanız açılana kadar sizlerde kullanıcıya boş ekran izletmezsiniz. E bir de olayın marka yönü var tabiki, bazende kullanıcıya bakın bu benim logom demeniz gerekir. 

Aşağıda bazı uygulamaların splash screenlerini görüyorsunuz.

Lafı çok uzatmadan bunu nasıl yapabileceğinize bakalım. Öncelikle Portable sekmesinden bunu iki uygulama içinde yapamıyorsunuz. Her platform için ayrı ayrı yapmanız gerekiyor. Ben size aşağıda Android için nasıl yapabileceğinizi söylüyorum. IOS için zaten sürükle bırak ekranından eklediğiniz fotoğraf ile Splash Screen yapabiliyorsunuz.

Öncelikle ekleyeceğimiz görseli Android urgulamasında Resources/drawable klasörüne atıyoruz. Daha sonra Android uygulamasının altındaki values/styles.xml dosyasını açıyoruz.

 <style name="girisBackground" parent="Theme.AppCompat.Light.NoActionBar">
  <item name="android:windowBackground">@drawable/girisBackground</item>
 </style>

Yukarıdaki kodları ekliyoruz. @drawable/resim olarak gözükmesini istediğimiz resimi belirtiyoruz. Fakat unutmayın hiç bir şekilde uzantı belirtmiyoruz.

Daha sonra Android ana dizinine SplashActivity.cs isminde bir class açıyoruz ve içeriğini aşağıda belirttiğim gibi düzenliyoruz.

[Activity(Icon = "@drawable/girisBackground", Theme = "@style/girisBackground", MainLauncher = true, NoHistory = true)]
  public class SplashActivity : AppCompatActivity
  {
    protected override void OnResume()
    {
      base.OnResume();
      StartActivity(typeof(MainActivity));
    }
  }

Ve artık uygulamamızı açtığımız zaman bir giriş ekranımızın olduğunu göreceğiz. .cs dosyasına eklediğiniz alanlarda da style ve drawable alanlarını değiştirmeyi unutmayın.

Herkese kolay gelsin, iyi bloglamalar!

Aşağıya mail adresini girerek web sitemdeki makalelere abone olabilirsin. İlgini çekecek bir makale yazdığım zaman seni haberdar edebilirim!

Yorum Yap

*HTML kodlarına izin verilmemektedir. Düz metin olarak yorum giriniz.