SQL Helper Kullanımı

SQL Helper Kullanımı

Merhaba arkadaşlar,

C# yazarken sql kullanım konusunda artık bıktığımız bazı kullanımlar vardı. Örneğin sürekli bağlantı açılması veya bağlantı açık mı diye kontrol yapılıp işleme o şekilde devam edilmesi. Ayrıca sürekli Datareader, Datatable, SqlCommand tanımlamakta yer yer can sıkıcı olabiliyor. Bu sebepten kendi oluşturduğum helperi sizlerle paylaşıyorum. Kullanımı da oldukça kolay sizlere aşağıda bahsedeceğim fakat öncelikle helperi aşağıdaki linke tıklayıp indirmelisiniz.

Helper İndir

Daha sonrasında indirdiğiniz zip dosyasının içinden çıkan iki dosyayı da projenize ekleyin.Dosyalarda bulunan SizinProjeniz /*Mutlaka Değiştirin*/ yazılı olan name space'yi mutlaka değiştirin ve kendi projenizin name space ismini yazın.

dbBaglanti.cs dosyasının tek amacı webconfig dosyasında tanımlanan connectionstringsi alıp ona bağlantı oluşturmak. Bu sebeple doğru string name'i vermeniz önemli yoksa veri tabanını bulamaz. 

Şimdi gelelim UmutDuranHelper.cs dosyasına. Bu dosya asıl yardımcı dosyamız. 

UmutDuranHelper sql = new UmutDuranHelper();

şeklinde helperimizi sayfamızda kullanmak için tanımlıyoruz. Daha sonrasında aşağıdaki gibi fonksiyonları kullanabilirsiniz.

DataReader Çağırma

DataReader dt = sql.DataReader("sql sorgusu");

DataTable Doldurma

DataTable dtTable = sql.DataAdapter("sql sorgusu");

Veri Tabanından Tek Değer Çekmek

string gelen = sql.SelectDataUniq("sql sorgusu","çekilecek kolon adı");

Ekleme, Silme, Güncelleme İşlemleri

/*Ekleme ve Güncelleme*/
sql.InsertUpdateDeleteData("sql sorgusu",
	new SqlParameters("@parametre1", parametre1);
	new SqlParameters("@parametre2", parametre2);
);

/*Silme*/
sql.InsertUpdateDeleteData("sql sorgusu");

Scalar Veri Çekme (Eklenen verinin ID değerini döndürme)

string id = sql.InsertScalar("sql sorgusu select scope_identity()"); //select scope_identity() sql sorgusunun sonuna kesinlikle yazılmalıdır.

İşte bu kadar. Bir sql helperdan bekleyebileceğiniz çoğu şeyi içerdiğine eminim. Ben yıllarca bu helper ile çalıştım. Oldukça başarılı çalışıyor ve iş yükümü büyük ölçüde azaltıyordu. Sizlerinde bundan faydalanmasını isterim.

Kullanamayan veya hata alan arkadaşlar yorumlarda belirtirlerse yardımcı olurum.

İyi bloglamalar.

Aşağıya mail adresini girerek web sitemdeki makalelere abone olabilirsin. İlgini çekecek bir makale yazdığım zaman seni haberdar edebilirim!

Yorum Yap

*HTML kodlarına izin verilmemektedir. Düz metin olarak yorum giriniz.