Neuralink Ne Kadar Önemli Bir Buluş ?

Neuralink Ne Kadar Önemli Bir Buluş ?

Bildiğiniz üzere bu yıl yaşanan binlerce talihsiz olayın yanı sıra tarihi buluşlarda oldu. Bunlardan en önemlisi olan (bence) neuralink nedir, ne değildir bir inceleyelim.

Neuralink Nedir?

Elon Musk'ın tanıttığına göre insan beynine takılan bir çipe verilen isim. Bu cihaz beyin sinyalleri ile elektronik aletleri beynimiz ile kontrol edebilmemizi sağlayacak.

Mesela düşünsenize bir gün eve gelmişsiniz, evin çok karanlık olduğunu düşünüyorsunuz, ışıklarınız yanıyor. Canınız tv izlemek istiyor, bir de bakmışsınız tv açılmış bile. Yada birine mesaj göndermek istiyorsunuz fakat elleriniz dolu, telefonunuz düşünceleriniz ile hemen mesajı yazıp gönderiyor. Bu örnekler çoğaltılabilir tabiki fakat ben işin eğlenceli yanlarını düşünürken daha çok zevk alıyorum. Tabi ki bu önümüzdeki belki de 10 yıl içerisinde kullanılabilecek bir teknoloji değil. Belki de bizim nesil hiç göremeyecek fakat temellerinin atılmasıda güzel bir şey. Çünkü bu cihaz kullanılmaya başlansa bile onunla uyumlu telefonlar, akıllı evler, tvler, arabalar üretilmeye başlanması zaman alacaktır. 

Peki bu Neuralink cihazının kötü yanları hiç olmayacak mı? Bence olacak, şöyle açıklayayım beyninize saç kılından bile ince kablolar sokup bir çip takıyorlar. Kulağınızın arkasına ise pilli ek bir cihaz takıyorlar beyninize bağlanan cihazla bağlantılı, peki bu beynimize bağlanan cihaz hacklenemez mi? Ve ya satan firma ileride isterse bu cihazı kullanarak düşüncelerimizi okuyamaz mı? Yada bzi kontrol edemez mi? 

Ortaya attığım bu problemler belki de çok fazla bilim kurgu izlediğim için aklıma gelen şeylerdir. Fakat size de Black Mirror dizisi sanki gerçek oluyormuş gibi gelmiyor mu ? Teknolojik aletler şimdi bile konuşmalarımızı dinleyerek sosyal medya da önümüze bağlantılı reklamlar çıkartırken, sizce çok mantıklı düşünceler değil mi bunlar?

Ayrıca bir de bu ameliyatı yapabilmesi için bir robot geliştirilmiş. Hayalperest Elon abimiz gelecek yıllarda da bizleri şaşırtmaya devam edecek gibi duruyor. Hayal ettiklerini gerçekleştirecek potansiyeli (parası) olduğundan istediğini de başarıyor. 

Bakalım gelecek bizlere neler gösterecek.

İyi bloglamalar!

Aşağıya mail adresini girerek web sitemdeki makalelere abone olabilirsin. İlgini çekecek bir makale yazdığım zaman seni haberdar edebilirim!

Yorum Yap

*HTML kodlarına izin verilmemektedir. Düz metin olarak yorum giriniz.