İki Kara Deliğin Çarpışması!

İki Kara Deliğin Çarpışması!

umutduran

13 Eyl, 2020 09:04

umutduran

Merhaba arkadaşlar,

Biliyorsunuz evrenin keşfedilmemiş sırlarından birisidir kara delikler. Çoğu zaman bir bilim kurgu filmine, yeri geldi fantastik filmlere, yer geldi bir bilim insanına ilham olmuşlardır. İnsanın içindeki bilinmeyeni öğrenme arzusu sayesinde geçmişten bu güne kadar bir çok yerde adı geçmesine rağmen (özellikle bilim kurgu filmlerinde) yakın zamandaki keşiflere kadar kara deliklerin varlığından habersizdik. 

Kara deliklerin varlığından habersiz olmamızın bir nedeni teknoloji yetersizliği değil. Evet belki bu da var fakat asıl neden kara deliklerin yoğunluğundan dolayı kütle çekimlerinin çok olması ve klasik deyişle ışığın bile onlardan kaçamaması, bizim onları görmemizi engellemişti. Fakat yıllar önce Einstein, kütle çekim kuramı ile bundan bahsetmişti. Daha sonra gelişen teknolojiler ile birlikte etrafı buğlu gözüken, yani etrafındaki uzayı bükerek arkasındaki ışığı bize büküp yansıtan (bir simit veya açmaya benzetebilirsiniz kenarlarında ki şişik görüntüleri) bir varlığın keşfini yaptılar. Tabiki bu konu ile ilgili yıllar boyu ortaya tezler atılmıştı. 

Hatta galaksilerin merkezlerinde bir kara delik bulunduğunu iddia bile etmişlerdi. Peki sonra ne oldu? Tabiki bunu görebildiler. Gelişen teknoloji bizlere imkansızı sunmaya devam ettiği sürece de bu tarz güzel gelişmelere şahit olacağız.

Messier 87 Galaksisinin Merkezinde Bulunan Kara Delik

Yukarıda ki fotoğrafta Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliği görüyorsunuz. Bu kara delik süper kütleli olarak güneşten milyarlarca kat daha büyüktür. 

Kara deliklerin ölçekleri vardır. Güneşin 10-100 ve daha fazlası olarak sınırlandırılmışlardır. Yukarıdaki ise son sınıfa giren bir kara deliktir. Peki orta ölçekli karadeliklerin nasıl oluştuğuna dair bir bilgi var mı?

Tabiki evet. Bu yeni bir keşif ve dünyamızdan 7 milyar ışık yılı uzakta, yani bundan 7 milyar yıl önce meydana gelmiş iki kara deliğin birleşmesi ile oluşan orta ölçekli bir kara delikten bahsediyorum. Bilim adamları bunu yeni keşfettiler, fakat düşünsenize bundan 7 milyar yıl… Yani daha ortada dünya yoktu. İki kara delik birleşti ve etrafa kütle çekim dalgaları yaydı, hem de tam birleştiği anda tüm evrene dağıldı bu dalgalar. İşte o dalgalar 5 yıl önce geliştirilen bir teknoloji ile bu yıl kayıt edildi. 

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz taniki gerçek değil bir simülasyondan alınan bir fotoğraf fakat gerçekleşen durum da buna yakın diyebiliriz. İki karadelik birleşerek ortaya orta ölçekli bir kara delik oluşturdu. Fakat bu çarpışma ve birleşme sırasında herhangi bir ışık, kıvılcım veya patlama olmadı. Sadece kütle çekim dalgaları evrene yayıldı ve bunu da dediğim gibi 5 yıl öncesinin teknolojisi ile maddenin aynı bir balon gibi esnemesi ile buldular. 

Bu kütle çekim dalgaları dünyayı vurduğunda dünya atom ölçekli olarak esnemeye başladı. Bilim adamları ise bunu yakalayıp neler olduğunu anlayabildiler. 

Bazen evren ve onun sırları bana çok heycan verici gelse de eğer bu tarz şeyler dünyamıza yakın olsaydı şu anda bizler olmazdık. 

Evet blog okumaya seven insanlar. Öyle bir bilgiyi sizle paylaşmak ve bloguma eklemek istedim. Konu hakkında konuşmak veya yeni bilgiler vermek isterseniz, mailime mail atabilirsiniz yada yorumlarda görüşebiliriz.

İyi bloglamalar.

Aşağıya mail adresini girerek web sitemdeki makalelere abone olabilirsin. İlgini çekecek bir makale yazdığım zaman seni haberdar edebilirim!

Yorum Yap

*HTML kodlarına izin verilmemektedir. Düz metin olarak yorum giriniz.