Ankara'da Hava Durumu (Kum Fırtınası)

Ankara'da Hava Durumu (Kum Fırtınası)

Bu yazımda Ankara'da meydana gelen kum fırtınasına, genel olarak dünyadaki iklimsel değişime ve insanların yol açtıkları bu geri dönülmez doğa yıkımına bulunan bazı çözümlere değineceğim.

Öncelikle bahsetmek istediğim son günlerde internette her yerde karşılaşabileceğimiz Ankara kum fırtınası doğa olayı. Öncelikle kum fırtınaları Türkiye ikliminde pek alıştığımız durumlar değildirler. Nedeni ise genelde kurak iklimlerde olabilmeleridir. Bunun sebebi bu iklimlerde sıcak hava yükselirken meydana getirdiği şiddetli rüzgarların, hali hazırda kuraklaşmış toprak üzerinde ki zerreleri uçuşturarak yerelerini değiştirmesi ile kum fırtınaları olur. Ankara'da gerçekleşen olaydaki kum taneciklerinin nereden Türkiye'ye taşındığı daha açıklama yapılmadığına göre muammadır.

Fakat çeşitli ülkelerin bilim insanların açıklamalarına göre büyük yangınlar, kum fırtınaları ve büyük yangınlara bağlı alev hortumlarını artık daha çok göreceğiz. Çünkü kuraklık ve iklim değişimi sonucu ortaya çıkan orman yangınları bulunduğu yerdeki havayı o kadar ısıtıyor ki sonuç olarak ısınan hava yükseliyor ve rüzgar girdabı oluşturuyor. Alevin içerisinde ise bu olay yangının yayılmasını hızlandırıyor. Ayrıca bir alev hortumu oluşmasını sağlıyor. 

Fakat bunlar bizim gözümüze sokulan sadece bir kaç detay. Güçlü ülkeler, teknolojilerini yumurta ağza gelmeden dünyamızı yaşanabilir hale getirmek için kullanmazlar. Varsa yoksa savaştır ve savaş destekçisi olurlar. Çünkü bu ülkelerin güçlü olmasının bir sebebi var. Silah üretebiliyorlar, yani teknolojilerini gelişmiş silah üretmek ve paralarını askeri harcamalar için kullanıyorlar. Dahası iki gelişmiş ülke olan ABD ve Rusya uzay yarışına kendilerini o kadar kaptırdılar ki, Ay ve Mars için yaptıkları harcamaların 10/1'ini dünya için yapmamışlardır.

Doğa intikamını alacaktır. Biz her ne kadar gelişmiş bir ırkta olsak, eninde sonunda doğa ananın gazabını çekeceğiz. Çünkü aksi için herhangi bir şey yapmıyoruz.

İyi bloglamalar.

Aşağıya mail adresini girerek web sitemdeki makalelere abone olabilirsin. İlgini çekecek bir makale yazdığım zaman seni haberdar edebilirim!

Yorum Yap

*HTML kodlarına izin verilmemektedir. Düz metin olarak yorum giriniz.